3 tysiące rodzajów różnych mikroserwisów, ponad 300 tysięcy eventów krążących w systemie na sekundę, a do tego ponad 700 baz danych w MongoDB i 13 tysięcy repozytoriów na Githubie. Już same te liczby robią niemałe wrażenie. A jeśli dodać do tego ponad 500 zespołów pracujących przy największym polskim portalu e-commerce, to powoli zaczyna się wyłaniać skala tego, z czym mierzy się na co dzień IT w Allegro.
Allegro jest pięknym przykładem udanej migracji z monolitycznego systemu do w pełni rozproszonej architektury mikroserwisowej. Dodajmy, migracji trwającej ostatecznie kilka lat, która doprowadziła m.in. także do wdrożenia architektury mikrofrontendowej, pozwalającej efektywnie zarządzać i rozwijać tak złożonym systemem.
W pierwszej części tej rozmowy Bartek Gałek, Principal Engineer w Allegro, wraz z Tomkiem Ducinem rozmawiali o powodach wdrożenia tego rodzaj architektury. Tym razem czas na zagłębienie się w technikaliach, z czym wiąże się tego rodzaju rozwiązania, gdy skala projektu jest naprawdę spora i trzeba walczyć o każdy ułamek milisekundy. Jednocześnie zapewniając przy tym zespołom tak potrzebną im do szybkiego dostarczania autonomię.
Czas więc zajrzeć co się dzieje “pod maską” Allegro, gdy odwiedzasz przykładowo podstronę interesującego Cię produktu. I dlaczego, dzięki stosowanym rozwiązaniom i optymalizacjom, jest to tak wydajne…